Embarcadero Delphi Athens Lite Free Download Latest Version for Windows. It is full offline installer standalone setup of Embarcadero Delphi Athens Lite.
Embarcadero Delphi Athens Lite Overview
Embarcadero Delphi Athens Lite is the choice for developers who want the power, readability, and flexibility of the Modern Object Pascal language, coupled with native compilers and component libraries for fast single-source code development on Windows, macOS, iOS, Android, etc. Linux. Delphi adds mobile development support to Professional Edition (previously only available in Enterprise and Architect or as an additional purchase), enhancements to our core visual frameworks, including better High DPI support for VCL and quality improvements for FireMonkey (FMX), expanded RAD Server support for Ext JS and more. Embarcadero Delphi Community Edition is a great way to get started building visually stunning high-performance native Delphi apps. Delphi Community Edition includes a streamlined IDE, code editor, integrated debugger, award winning visual designers to speed development, powerful data access components and data binding technologies, hundreds of visual components. Delphi CE includes a code editor, powerful debugging tools, built-in access to popular local databases with live data at design time, Bluetooth capabilities, and a visual UI designer with support for pixel perfect, platform-specific styling. Delphi CE is shared free of charge with our community of freelance developers, startups, students and non-profits.

Embarcadero Delphi Athens Lite Features
- Powerful library for programming multi-threading parallel.
- Cross-platform development for different platforms Windows.
- Create and compile a single source on multiple platforms.
- VCL library for rapid development of Windows applications with.
- The binding between program elements and data sources can be displayed.
- Support for the Internet of Things and related technologies.
- FireDAC for fast and intuitive application developed.
- Using client/server performance and high-quality.
- Benefit from enhanced productivity tools such as statistical analysis.
- The project, clipboard history, ability to multi-past.
Embarcadero Delphi Athens Lite Free Download
| Technical Details | |
|---|---|
| Software Name :- | Embarcadero Delphi Athens Lite |
| File Size :- | 3.35GB |
| Version :- | V-17.3.1 |
| Website :- | www.embarcadero.com |
| System Requirements | |
| Operating System :- | Windows 7/8/8.1/10/11 |
| RAM :- | 2GB RAM |
| Hard Disk :- | 2GB |
| Processor :- | Intel Series or above, Xeon or AMD equivalent |
